Šiandien ŽTSI išplatino viešą pareiškimą, kuriuo smerkia mėginimus užgniaužti saviraiškos laisvę bei teisę kritikuoti valdžios institucijas, prisidengus Lietuvos Respublikos Konstitucija. Pareiškimas taip pat pasiekė LR Seimo narius, Europarlamento narius, žiniasklaidą bei pilietinės visuomenės atstovus.
Minint Konstitucijos dieną, iš konstitucinės teisės specialistų pasigirdo, kad niekas, išskyrus Konstitucinį Teismą, neturi teisės sakyti nuomonės apie įstatymų konstitucingumą ir niekas negali kritikuoti Konstitucinio Teismo, nes tik jis pats gali spręsti, ar jo nutarimai yra teisingi. Lietuvos televizijos laidoje „Spaudos klubas“ buvo teigiama, kad tauta, referendumu priėmusi Konstituciją, atidavė Konstituciniam Teismui išimtinę teisę kalbėti konstitucingumo tema. Mykolo Riomerio Universiteto profesorius viešai pasisakė nepakęsiąs kritinių pasisakymų Konstitucinio Teismo nutarimų atžvilgiu iš studentų.
Tokia pozicija nesuderinama su LR Konstitucijoje ir Europos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijoje įtvirtinta teise į saviraiškos laisvę. Be to, Lietuvos Konstitucijoje ir tarptautinės teisės aktuose yra įtvirtinta piliečių teisė kritikuoti visas savo valstybės valdžios įstaigas, neišskiriant nė teismų.
Susirūpinimą kelia ir tai, kad aukštojoje teisės mokykloje skiepijama nepakantumo kritiniam mąstymui bei kritiniams valdžios vertinimams dvasia. Svarbu nepamiršti, kad asmenų persekiojimą už valdžios įstaigų kritiką - būtent taip galima būtų kvalifikuoti profesoriaus pasisakymą, kad kritiškai pasisakantys studentai neišlaikytų egzamino - draudžia Lietuvos Konstitucija.
© 2012 Žmogaus Teisių Stebėjimo Institutas